Μετά το χαράτσι των 25 ευρώ για την είσοδο στα νοσοκομεία το υπουργείο υγείας δεν σταματά εδώ. Δίνει άλλο ένα χτύπημα στις τσέπες των ασφαλισμένων ανασγκάζοντας τους όλους να πληρώνουν 1 ευρώ για κάθε συνταγή που παραλαμβάνουν. Δεν χρειάζεται βέβαια να φανταστεί κανείς τι θα προκαλέσει το μέτρο αυτό σε συνταξιούχους και άνεργους που πληρώνουν ήδη 5 ευρώ για κάθε επίσκεψή τους στα εξωτερικά ιατρεία,όπως και όλοι οι ασθενείς.