Θετικός στον κορωνοϊό εμφανίστηκε ένας υπάλληλος στο Βυζαντινό και Χριστιανικό Μουσείο Αθηνών, μετά από τεστ στο οποίο υποβλήθηκε.
Έχει ήδη κινητοποιηθεί ο μηχανισμός του υπουργείου Πολιτισμού υπό τον υπηρεσιακό γραμματέα και ακολουθούνται πλήρως τα πρωτόκολλα του ΕΟΔΥ.
Το επιδημικό κύμα του κορωνοϊού σαρώνει το λεκανοπέδιο περισσότερες από έξι εβδομάδες, πιέζοντας το σύστημα υγείας και παρά το πλέγμα των μέτρων που εφαρμόστηκαν σταδιακά αυτό το διάστημα, δεν φαίνεται να καταγράφεται υποχώρηση.
Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στην επιδημιολογική πρεμιέρα του, ο Οκτώβριος επιφύλασσε 400 και άνω κρούσματα και 11 νέους διασωληνωμένους σε ένα 24ωρο.